40 lat Volkswagena Polo

W trakcie największych na świecie targów samochodów klasycznych, Techno Classica (od 15 do 19 kwietnia 2015 r) Volkswagen Classic świętuje szczególny jubileusz: 40-lecie Polo. Ten mały samochód jest rzecz jasna ozdobą targowej ekspozycji Volkswagena. Pod hasłem „40 lat Polo” można oglądać w Essen wybrane egzemplarze tego popularnego auta.

Volkswagen Classic przedstawia w Essen siedem egzemplarzy Polo – reprezentantów pięciu generacji. Są to skrupulatnie wybrane auta, świadkowie kolejnych epok w historii tego modelu. Najstarsze natomiast jest jedno z pierwszych Polo z 1975 roku, które zapoczątkowało trwającą od czterech dziesięcioleci historię sukcesu tego modelu. Inne eksponaty to: jedyny zachowany egzemplarz prototypowego auta ze sprężarką typu G z 1985 roku, jego późniejszy seryjny odpowiednik Polo Coupe G40, fascynujący model studyjny „Eko Polo”, zużywający dwa litry oleju napędowego na 100 km, cieszące się wielkim powodzeniem Polo III Open Air z dużym rozsuwanym dachem, a także studyjny kabriolet przygotowany przez firmę Karmann, który nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej.

Oczywiście, wśród historycznych egzemplarzy znajduje się także model współczesny (generacji 6R). On również jest niezwykły – chociaż nowy, już zapisał się w historii, bowiem w 300-konnym Polo R WRC Sebastien Ogier i Volkswagen Motorsport zdobyli w roku 2013 i 2014 Rajdowe Mistrzostwo Świata.

Leave a Comment.