Kolejne wcielenie Seata Ibizy po 8 latach oczekiwania

Po wielu latach Seat postanowił pokazać światu nową wersję Ibizy, swojego kluczowego, najlepiej sprzedającego się modelu. Samochód ten jest pierwszym w koncernie Volkswagen, skonstruowanym w oparciu o płytę A0 MQB, dzięki czemu ma niższą masę, a co za tym idzie, lepsze osiągi i niższe zużycie paliwa. Nowa konstrukcja charakteryzuje się większą stabilnością i precyzją prowadzenia, a także większą ilością miejsca wewnątrz samochodu.

Samochód stał się nieco szerszy, zwiększono rozstaw osi o 95 mm, szerokość o 87 mm, a rozstaw kół przedniej i tylnej osi o odpowiednio 60 mm i 48 mm. Zabieg ten wpłynął pozytywnie na pojemność bagażnika, która wynosi teraz 355 l, a zatem o 63 l więcej niż u poprzednika. Wyrazisty styl samochodu został podkreślony przez 18-calowe koła i pełne światła LED.

Napęd nowego modelu Ibizy stanowią nowoczesne silniki benzynowe, generujące 95, 115 i 150 koni mechanicznych. Najmocniejszy z nich, 150-konny silnik, to nowoczesna, czterocylindrowa jednostka napędowa 1.5 TSI, która jest wyposażona w bezpośredni wtrysk paliwa i turbosprężarkę. Dostępny jest również wysokoprężny turbodiesel 1.6 TDI, występujący w trzech odsłonach: o mocy 80, 95 lub 110 koni mechanicznych. Do współpracy z silnikami zastosowano przekładnie ręczne 5- i 6-biegowe. Pierwsze z nich dostępne są w modelach rozwijających poniżej 95 KM, natomiast drugie w mocniejszych wersjach auta. Co więcej, w ofercie znajdzie się także wersja z 7-biegową dwusprzęgłową przekładnią automatyczną DSG.

W Ibizie zainstalowano systemy oferowane do tej pory w Leonie i Atece, czyli m.in.: system kontroli odstępu Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania, aktywny tempomat, system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu KESSY, czy też czujniki parkowania z przodu i z tyłu. Nowością występującą w tym modelu jest kamera cofania o wysokiej rozdzielczości, z której obraz wyświetla się na 8-calowym, dotykowym ekranie systemu multimedialnego.

W nowej Ibizie nie zapomniano o komforcie jazdy, do którego należy między innymi system audio. Dzięki współpracy z Beatsaudio, hiszpańskie auto może zostać wyposażone w system muzyczny, wykorzystujący 7 wysokiej jakości głośników, procesor sygnału cyfrowego (DSP) i 8-kanałowy wzmacniacz o mocy 300 W.

Nowy Seat Ibiza zaprojektowany został w czterech wersjach wyposażenia – od Reference przez Style, a skończywszy na FR i Xcellence.

Leave a Comment.